Podporujme podnikatelky Polabí!



Jak začít podnikat

Ve skutečnosti je to snadné. Nesmíte se však nechat odradit zbytečným strachem z úřadů nebo špatnými historkami, které jste někde zaslechla. Když to úspěšně zvládlo tolik žen před Vámi, zvládnete to také.

Stáhněte si informační leták Jak začít podnikat - tahák do kabelky (ZDE)

K zahájení podnikatelské činnosti potřebujete pouze čistý trestní rejstřík, oslavené osmnácté narozeniny a platný občaský průkaz. Musíte si připravit 1000 Kč na poplatek za vystavení živnostenského listu.

Nyní Vás čeká několik kroků. Některé se týkají zařizování na úřadech, jiné spíš vyžadují, abyste si v klidu sedla u kafíčka a utřídila si myšlenky.

  1. Podnikatelský plán

Základem úspěchu je dobrý plán. Hlava plná vzletných snů je báječný impuls do začátku, avšak myšlenky je třeba zkrotit do realizovatelného podnikatelského záměru. Pokud se s ním v počátku nebudete chtít zdržovat, může se stát, že vynaložíte spoustu energie na rozjezd něčeho, co se pak ukáže jako života neschopné. Je mnohem efektivnější věnovat se prevenci rizik podnikání hned ze začátku a pustit se do díla s jasnou znalostí svých předností i slabých stránek.

Sepisování podnikatelského záměru Vás přinutí shromáždit informace, které jsou k zahájení a řízení podnikání nezbytné. Postupně tak budete získávat stále reálnější obraz o problémech, jež Vás při založení podniku a jeho řízení mohou potkat. Původní představy se tak během práce na podnikatelském záměru mohou podstatně změnit a nabýt konkrétní, ucelenější a hlavně reálnější podoby.

Jedině s poctivě zpracovaným podnikatelským plánem má Vaše podnikání šanci na úspěch.

  1. Připravit se na změnu

S podnikáním se Váš život značně promění. Nebude to jen výše příjmu, ale také nová organizace času, nové zodpovědnosti. Kolik hodin denně můžete Vašemu podnikání věnovat? Jste připravena pracovat i o víkendech, nebo si je chcete jako dosud rezervovat pro rodinu? Je manžel ochoten vzít na sebe při rozjezdu Vaší živnosti větší podíl péče o domácnost? Kolik peněz potřebujete měsíčně minimálně vydělat?

Zamyslete se nad těmito otázkami a proberte je s partnerem, případně i s dětmi předtím, než se pustíte do konkrétních kroků.

  1. Možnosti financování

Na rozjezd podnikání budete pravděpodobně potřebovat finance. Vybavení provozovny, nákup zboží nebo i počáteční propagace firmy něco stojí. Je dobré si předpokládanou finanční potřebu i dostupné peněžní zdroje sepsat na papír a provést základní kalkulaci.

Pokud Vám vlastní zdroje nestačí, dobře si rozmyslete, kam se obrátit pro finančí injekci. Bude to rodina a přátelé, kteří Vás v případě potřeby podrží, ale na druhou stranu mohou finanční záležitosti poškodit Vaše dobré vztahy? Nebo se raději obrátíte na banky, z nichž každá má jiné produkty a jiná pravidla? Možná Vás mohou podpořit Vaši budoucí dodavatelé či odběratelé – vždyť jejich příjem závisí na Vašem úspěchu. Vybavení je v dnešní době možno pořídit na leasing, zajímavou příležitostí mohou být různé dotace včetně příspěvku od úřadu práce. Pokud svému podnikatelskému záměru opravdu věříte, zamyslete se nad možností získat soukromého investora, jenž investici do podniku bere jako způsob zhodnocení peněz.

  1. Ohlášení živnosti

Nejsnáze ohlásíte zahájení živnosti vyplněním Jednotného registračního formuláře pro fyzické osoby, který dostanete na kterémkoli Živnostenském úřadě v kanceláři zvané Centrální registrační místo (CRM). Jednotným formulářem si ušetříte cesty na další úřady. Úředníci z CRM Váš formulář sami rozešlou do Vaší zdravotní pojišťovny, příslušného úřadu sociálního zabezpečení, na finanční úřad, případně i na úřad práce, pokud jste tam hlášena.

K tzv. živnostem volným, k nimž nepotřebuteje žádné odborné vzdělání ani praxi, nemusíte Živnostenskému úřadu dokládat žádné další dokumenty. Živnost volnou budou mít například švadleny a krejčové, výrobkyně bižuterie, obchodnice. Pokud jste se rozhodla podnikat v oboru spadajícím do řemeslných (kadeřnictví, kosmetika, pekárna) nebo vázaných živností (daňová poradkyně, masérka, provozovatelka solária), budete muset předložit také osvědčení o vzdělání či praxi. Koncesované živnosti (taxislužba, cestovní kancelář) pak vyžadují přímo povolení státu, tzv. koncesi.

Projděte si obsahovou náplň jednotlivých živností v nařízení vlády na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

  1. Podnikání při mateřské dovolené, důchodu atd.

Je třeba, abyste věnovala pozornost Vaší současné situaci a podnikání s ní vhodně sladila. Například pokud zahájíte podnikání v době, kdy doma s dítětem pobíráte rodičovský příspěvek, bude se jednat o samostatnou výdělečnou činnost vedlejší, z níž Vám neplyne povinnost na odvádění minimálních sazeb pojistného. Naopak pokud jako podnikatelka otěhotníte, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství pouze při splnění několika podmínek. Stejně tak při podnikání v důchodu je dobré si rozmyslet, zda chcete dosáhnout co nejvyššího zisku, nebo naopak své příjmy držet pod určitou hranicí tak, abyste neplatila daně. Tyto detaily je důležité si pohlídat, nejlépe se o aktuálním stavu informovat přímo na příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení a ve Vaší zdravotní pojišťovně.

  1. Vedení účetnictví, daňové přiznání, povinné odvody

Pokud s vedením účetnictví nemáte zkušenosti, najděte si do začátku účetní a daňovou poradkyni, která Vám účetnictví povede. Pokud se však vrháte do jednoduchého podnikání, pro něž stačí vedení daňové evidence, zvládnete vše sama. V Centru podnikatelek Polabí v Čelákovicích i na internetu najdete řadu užitečných příruček i daňových kalkulaček.

Nejdůležitějším měsícem pro drobnou podnikatelku je březen, kdy na finančním úřadě dle místa svého trvalého bydliště musí podat daňové přiznání.

  1. Dejte o sobě vědět

Svět o Vás musí v první řadě vědět, abyste mohla dosáhnout finančního úspěchu, dobrého jména i pocitu vlastního uspokojení z práce. Ruku v ruce se zahájením podnikání proto jde propagace a marketing. Již při tvorbě podnikatelského plánu jste si stanovila, kdo budou Vaši zákazníci. Nyní je potřeba pro ně připravit vhodnou kampaň, která je osloví a vzbudí v nich zájem o Vaše výrobky či služby.

Existuje řada osvědčených metod od rozdávání letáků do schránek přes prezentaci na jarmarcích až po inzerci v obecním časopise. Matky mají výhodu pravidelného setkávání s ostatními ženami při vyzvedání dětí z mateřských školek a zájmových kroužků – proč maminkám nepodstrčit vizitku s Vaší nabídkou? Pokuste se vymyslet neotřelou cestu, jak Vaše potenciální klienty oslovit a získat jejich přízeň.

  1. Přiučte se jinde

Okoukejte, jak to dělají ostatní. Najděte si na internetu podobné živnosti, jako je ta Vaše, a podívejte se, co se Vám na jejich webových stránkách a v jejich nabídce líbí a co naopak ne. Ptejte se Vašich kamarádek na zpětnou vazbu. Vytvářejte si kontakty s úspěšnými podnikatelkami, hledejte nové příležitosti spolupráce, zajímejte se o zkušenosti druhých. V tom Vám může výrazně pomoci Klub podnikatelek při Centru podnikatelek Polabí v Čelákovicích.