Podporujme podnikatelky Polabí!



Dotace a finanční příspěvky

I v dnešní době je možné získat dotace a finanční příspěvky, které vám usnadní rozjezd či rozšíření podnikání, nebo vytvoření nového pracovního místa. Přinášíme přehled možných zdrojů ze státních i soukromých prostředků.

Příspěvek na podnikání

V rámci aktivní politiky zaměstnanosti lze získat podporu z úřadů práce.

Podpora zaměstnanosti se vztahuje na osoby společensky ohrožené či vyloučené, které mají zpravidla kombinaci více handicapů. Nejčastěji se jedná o osoby, kterým je potřeba věnovat zvýšenou péči při zprostředkování práce, protože je u nich vysoká pravděpodobnost dlouhodobého setrvání v evidenci Úřadu práce. Jedná se o uchazeče o zaměstnání vedené v evidenci déle než 5 měsíců, uchazeče znevýhodněné z důvodu zdravotního stavu, znevýhodněné věkem (mladí do 25 let a osoby nad 55 let), pečující o malé dítě atd.

Příspěvek pro OSVČ

Úřad práce poskytuje také příspěvek v rámci vytvoření společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti. Výše příspěvku na zřízení nového pracovního místa pro samostatně výdělečnou osobu bude posuzována na základě předpokládaných nákladů, charakteristiky pracovního místa a situace na trhu práce v daném kraji. Příspěvek lze použít výhradně za účelem uvedeným v dohodě. Náklady na nové pracovní místo musí vzniknout až po uzavření dohody. Podle § 113 je maximální výše poskytovaných příspěvků

  • až čtyřnásobek průměrné mzdy              97 632 Kč
  • až šestinásobek průměrné mzdy           146 448 Kč
  • až osminásobek průměrné mzdy           195 264 Kč

V praxi se však jedná zpravidla o částku v rozmezí 50 – 60 tisíc Kč po dobu 6 měsíců. Příspěvek v maximální výši úřad práce poskytuje pouze na zaměstnání uchazeče nad 55 let nebo osoby se zdravotním postižením. Pokud uchazeč o zaměstnání absolvuje rekvalifikační kurz Základy podnikání, získá navíc cca 10 000 Kč.

Podmínky pro získání podpory:

  • zachování pracovního místa po dobu 365 dnů (1 rok);
  • konzultace podnikatelského plánu s ÚP;
  • vedení samostatného účtu;
  • potvrzení o bezdlužnosti;
  • doklad o vztahu k objektu, kde bude podnikatelská činnost vykonávána;
  • vyjádření praktického lékaře;
  • veškeré náklady musí být doloženy fakturami a úhradou z bankovního účtu.
Příspěvek na překlenovací období

Tzv. překlenovací příspěvek navazuje na uznanou dotaci pro vytvoření společensky účelného pracovního místa. Zažádat si o něj mohou OSVČ na maximálně 5 měsíců. Maximální výše částky činí 6 200 Kč/měsíc. Příspěvek je vázán na jasně vymezené účely, nelze jej například použít na zaplacení sociálního a zdravotního pojištění.

Podmínky pro získání podpory:

  • žádost je nutné podat nejméně do 30 dnů od schválení příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa za účelem výkonu OSVČ;
  • podporu lze použít pouze na úhradu provozních nákladů, které jsou blíže specifikovány jako pronájem podnikatelských prostorů, převoz materiálu a stavební úpravy.
Mzdové náklady

Příspěvek na vytvoření společensky účelného pracovního místa může zaměstnavatel použít na úhradu mzdových nákladů, včetně pojistného. Příspěvky jsou poskytovány v přibližné výši 10 000 Kč měsíčně na jedno pracovní místo po dobu maximálně 12 měsíců. Jednu osobu není možné opakovaně podpořit.

Podmínky pro získání podpory:

  • uzavření pracovního poměru na dobu neurčitou nebo minimálně po dobu 12 měsíců (jsou možné i výjimky);
  • pracovní poměr navázaný až po podpisu dohody s Úřadem práce;
  • zaměstnavatel poskytne novému zaměstnanci mzdu alespoň ve výši nejnižší úrovně zaručené mzdy odpovídající vykonávané skupině prací (dle platných právních předpisů).
Českomoravská záruční a rozvojová banka

ČMZRB poskytuje záruky za úvěry pro malé a střední podnikatele.

Předkládat žádosti je možné do 31. prosince 2013. Podporovány jsou ekonomické činnosti definované v CZ-NACE (Klasifikace ekonomických činností, www.nace.cz). Podpora je poskytována formou zvýhodněné záruky za úvěry u bank, které mají uzavřeny smlouvu s ČMZRB, či formou příspěvku k zaručování úvěru.

  • Záruka může být poskytnuta pouze k získání úvěru na úhradu výdajů projektu provedených po dni poskytnutí zaručovaného úvěru (způsobilé výdaje projektu), a to na: pořízení a rekonstrukci dlouhodobého hmotného majetku (u příjemců podpory vedoucích účetnictví), resp. hmotného majetku a pozemků (u příjemců podpory vedoucích daňovou evidenci
  • pořízení zásob, včetně drobného hmotného majetku, pokud není příjemcem podpory veden jako dlouhodobý hmotný majetek, resp. hmotný majetek,
  • pořízení drobného nehmotného majetku, pokud je příjemcem podpory vykazován jako náklad/výdaj.
Dotace na podnikání v oblasti sociálních služeb

Ministerstvo práce a sociálních věcí vypsalo výzvu k předkládání žádostí o finanční podporu v oblasti Sociální ekonomika. Granty mají podpořit vznik a rozvoj podnikatelských aktivit zaměřených na sociální podnikání, které umožní sociálně vyloučeným osobám a osobám ohroženým sociálním vyloučením vstup na trh práce a do podnikatelského prostředí. Mohou zde být hrazeny jak náklady investiční, tak i neinvestiční povahy. Tyto podnikatelské aktivity by se do budoucna měly stát samostatnými a udržitelnými v podnikatelském prostředí.

Termín pro předložení žádostí je stanoven na 31. října 2013 ve 12 hodin. Výše dotace je minimálně 100 000 Kč, maximálně však 200 000 EUR, přičemž projekt musí být ukončen do 30. června 2015.